Vijender Singh je indický profesionálny boxer a tiež prvý indický boxer, ktorý vyhral olympijské hry
Športovci

Vijender Singh je indický profesionálny boxer. Je prvým indickým boxerom, ktorý kedy získal olympijskú medailu. Singh sa narodil v chudobnej rodine v dedine v štáte Haryana v Indii, ale čoskoro sa stal nadšencom boxu a podľa príkladu svojho staršieho brata začal boxovať vážne. Singh je produktom dnes známeho boxerského klubu Bhiwani nachádzajúceho sa v Bhiwani a je jedným z najslávnejších členov klubu. Do centra pozornosti sa dostal po chvályhodnom výkone na juniorskej úrovni a jeho kariéra pre seniorov sa rozbehla pomerne skoro, keď na afroázijských hrách získal zlatú medailu. Neskôr na Singh získal medailu na Commonwealth Games Games, ktoré sa konalo v Melbourne, a nadviazal na to s najlepším úspechom svojej kariéry, keď získal bronzovú medailu v kategórii strednej váhy na olympijských hrách v Pekingu. V júni 2015 sa Vijender Singh stal profesionálom, čím ukončil svoju amatérsku kariéru, keď podpísal viacročnú dohodu s Queensberry Promotions.

top

kariéra

Rok 2003 bol prelomom, pokiaľ ide o jeho kariéru, keď sa Singh objavil v indickom šampióne mládeže v celej Indii. Neskôr v tom roku sa dostal na poprednosť po tom, čo získal zlatú medailu na afroázijských hrách v indickom Hyderabade. Nasledujúci rok reprezentoval Indiu v kategórii welterweight na olympijských hrách v Aténach, ale v počiatočných kolách bol vyradený.

Na 2006 spoločenských hrách, ktoré sa konali v austrálskom Melbourne, dosiahol Singh finále vo svojej kategórii, ale nemohol vyhrať hru a nakoniec získal bronzovú medailu. V tom istom roku získal bronzovú medailu aj na ázijských hrách v Dauhe, ale počas tohto turnaja sa zúčastnil kategórie strednej váhy.

Singh odišiel do Nemecka trénovať na olympijské hry v Pekingu v roku 2008 a pred veľkou udalosťou sa mu darilo na prezidentskom turnaji Cup Cup. Na olympijských hrách v Pekingu sa Singh zúčastnil kategórie strednej váhy a zdieľal bronzovú medailu. V tomto procese sa stal prvým boxerom z Indie, ktorý získal olympijskú medailu. Rok po svojej olympijskej výhre získal Singh ďalšiu bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v amatérskom boxe a neskôr v tomto roku sa stal číslom jedna v rebríčku strednej váhy Medzinárodnej asociácie boxu.

Vijender Singh získal zlatú medailu na Boxerských majstrovstvách Spoločenstva v roku 2010 v Dillí. Na Commonwealth Games, ktoré sa konali v tom istom roku v Naí Dillí, Singh prehral v semifinále za kontroverzných okolností, keď dostal 4 body, keď fauly stratili 3-4. Nakoniec získal bronzovú medailu. Na ázijských hrách však nedošlo k žiadnym sporom, keď získal zlatú medailu v kategórii stredných váh.

Na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 dosiahol Vijender Singh štvrťfinále, ale nemohol získať žiadnu medailu. O dva roky neskôr získal Singh striebornú medailu na hrách Commonwealth Games v Glasgowe v Škótsku. V tom istom roku vystúpil v hindskom filme s názvom „Fugly“, ale nebol to úspech.

Singh sa stal prvým indickým boxerom, ktorý sa stal profesionálom v júni 2015, a 10. októbra bojoval proti svojmu prvému profesionálnemu boju proti Britovi Sonny Whitingovi, ktorého vyrazil. Singh v tom istom roku bojoval o ďalšie dva profesionálne zápasy, aby získal rekord stovky percent.

Ocenenia a úspechy

Singh získal v roku 2009 cenu Rajiv Gandhi Khel Ratna. Je to najvyššia športová česť, ktorú udeľuje Indická únia.

V roku 2010 získal Singh ocenenie Padma Shri.

Je prvým indickým boxerom, ktorý na olympijských hrách získal medailu.

Je prvým indickým boxerom, ktorý sa stal profesionálnym. Profesionál je niekto, kto sa zúčastňuje súkromne organizovaných boxerských súťaží ako jednotlivec.